Meta Isaeus-Berlin

( Swedish, 1963 )

Cadaques

51.18 in. (130.00 cm.) (height) by 70.87 in. (180.00 cm.) (width)

monogrammed and dated M.I.B. 89; verso signed and dated M~Isæus-Berlin -89

Provenance:

Förvärvad av nuvarande ägare direkt av konstnären år 1989. Auktionens verk ”Cadaques” speglar livet i den spanska medelhavsstaden Cadaques i Katalonien. Meta Isæus-Berlin tillsammans med sin make Danne hade under 1980-talets slut besökt staden vid flera tillfällen och blivit mycket förtjusta. Meta fascinerades av den härliga känslan av socialt liv som staden bjöd på. Kvällstid umgås man tillsammans över generationer, barnen är med, man äter och dricker gott och samtalar om livets stora och små väsentligheter. Auktionens aktuella verk ”Cadaques” visar en restaurang med bar nere vid stranden. Genom målningen får vi se dess tre ”delar”, inomhus, pergolan och även utomhus. Till höger i bilden, på stranden i månskenet, ser vi Meta med sin make Danne. När verket utfördes var Meta gravid och kände sig lätt ”panda-lik” (konstnärens egna ord). Hela målningen är som en dröm - men speglar det härliga nattlivet vid medelhavets strand. Uppsala Auktionskammare riktar ett varmt tack till Meta Isæus-Berlins medverkan vid katalogiseringen.

(German , b. 1884 - d. 1950)

( Colombian , b. 1932 )

( Italian , b. 1933 - d. 1963 )

( Italian , b. 1697 - d. 1768 )

(Flemish , b. 1564 - d. 1637)

( French , b. 1796 - d. 1875 )

( Spanish , b. 1881 - d. 1973 )

( American , b. 1928 - d. 1987 )