( Dutch, 1900 - 1958 20th C)
Honig-und gewurz-kuchen
mixed media (collage, ink, and gouache)
sight
monogrammed, l.r.; stamped number '64', verso
Photomontage
Photomontage 1945
Engel 12
Composition
(German , b. 1884 - d. 1950)
( Colombian , b. 1932 )
( Italian , b. 1933 - d. 1963 )
( Italian , b. 1697 - d. 1768 )
(Flemish , b. 1564 - d. 1637)
( French , b. 1796 - d. 1875 )
( Spanish , b. 1881 - d. 1973 )
( American , b. 1928 - d. 1987 )