20.08 in. (51.00 cm.) (height) by 26.77 in. (68.00 cm.) (width)
Signerad och daterad J. Rosenbrock 1846
Boo von Malmborg: Svensk porträttkonst genom fem århundraden, Malmö 1978, omnämnd sidan 227
Provenance:
Friherre Adolf Gustaf Tamm (1805-1885), Österby bruk, Uppland, därefter i arv till sonen överståthållare friherre Gustaf Tamm (1838-1925), Österby bruk, Uppland, därefter i arv till sonen friherre Gustaf Tamm (1866-1931), Malstanäs, Södermanland, därefter i arv till dottern Ingeborg Tamm (1891-1970), gift med Magnus Björnstjerna, Forsnäs, Södermanland, därefter i arv till nuvarande ägare, ., LITTERATUR, Boo von Malmborg: Svensk porträttkonst genom fem århundraden, Malmö 1978, omnämnd sidan 227