( Swedish, 1895 - 1971 )
Motiv från Grekland
19.69 in. (50.00 cm.) (height) by 28.74 in. (73.00 cm.) (width)
monogrammed HZ
Smärre rispor. Rammått 63 x 85 cm.
Provenance:
Enligt påskrift a tergo Fritz Reuterswärd, inköpt år 1964 på galleri Färg och form.
Greek landscape - mykonos
Uppdragna båtar, Provence 1948
Från Kyrkesund
Landskap
Motiv från Cadques 1933
(German , b. 1884 - d. 1950)
( Colombian , b. 1932 )
( Italian , b. 1933 - d. 1963 )
( Italian , b. 1697 - d. 1768 )
(Flemish , b. 1564 - d. 1637)
( French , b. 1796 - d. 1875 )
( Spanish , b. 1881 - d. 1973 )
( American , b. 1928 - d. 1987 )