( Austrian, 1902 - 1985 )
Arbeit
mixed media on paper
15.35 in. (39.00 cm.) (height) by 11.22 in. (28.50 cm.) (width)
monogrammed and dated on l.l.: HR 1984
Passepartout, verglast, gerahmt
Arbeit 1984
Märtyrer 1984
Flötist 1975
De profundis
Familie 1985
Im Wald 1983
Versteckt 1981
Alles nicht wahr 1977
(German , b. 1884 - d. 1950)
( Colombian , b. 1932 )
( Italian , b. 1933 - d. 1963 )
( Italian , b. 1697 - d. 1768 )
(Flemish , b. 1564 - d. 1637)
( French , b. 1796 - d. 1875 )
( Spanish , b. 1881 - d. 1973 )
( American , b. 1928 - d. 1987 )