( Swedish, 1899 - 1982 )
Spelman och modell
gouache on paper
9.65 in. (24.50 cm.) (height) by 6.69 in. (17.00 cm.) (width)
signed and dated B Nordencreutz 24
Provenance:
Inköpt direkt av konstnären, Bukowski auktioner, Moderna 575, katalognr. 2
Spelman och modell 1924
Le joueur de guitare 1951
Sydländskt landskap 1949
Adam och Eva
Landskap med badande figurer 1924
At the paino 1950
(German , b. 1884 - d. 1950)
( Colombian , b. 1932 )
( Italian , b. 1933 - d. 1963 )
( Italian , b. 1697 - d. 1768 )
(Flemish , b. 1564 - d. 1637)
( French , b. 1796 - d. 1875 )
( Spanish , b. 1881 - d. 1973 )
( American , b. 1928 - d. 1987 )