( Swedish, 1871 - 1948 )
Ampel
cast brass
c:a
signed Alice Nordin
Smärre slitage. Skålen med smärre nagg och slitage och mindre stjärnsprickor. Ej funktionstestad.
Ampel 1935
Art Nouveau table lamp 1912
Porträttbyst föreställande friherrinnan Märtha Cederström 1910
Woman Playing Tennis 1917
(German , b. 1884 - d. 1950)
( Colombian , b. 1932 )
( Italian , b. 1933 - d. 1963 )
( Italian , b. 1697 - d. 1768 )
(Flemish , b. 1564 - d. 1637)
( French , b. 1796 - d. 1875 )
( Spanish , b. 1881 - d. 1973 )
( American , b. 1928 - d. 1987 )