( American, 1832 - 1920 )
Landscape
Oil On Artist's Board
6.62 in. (16.81 cm.) (height) by 11.50 in. (29.21 cm.) (width)
Signed Sam'l Colman (lr)
Craquelure.
Provenance:
[Sale] James D Julia, Inc., Jan. 8, 2004, lot 664
Chateau de Amboise, France
Morrocan Scene
Pilgrim bottle
Cows at Pasture by the Water
Spring Lake
New England Landscape
(German , b. 1884 - d. 1950)
( Colombian , b. 1932 )
( Italian , b. 1933 - d. 1963 )
( Italian , b. 1697 - d. 1768 )
(Flemish , b. 1564 - d. 1637)
( French , b. 1796 - d. 1875 )
( Spanish , b. 1881 - d. 1973 )
( American , b. 1928 - d. 1987 )