( French, 1893 - 1986 )
Air Force One
gouache, colored pencil, graphite
16.75 in. (42.55 cm.) (height) by 28.25 in. (71.75 cm.) (width)
Provenance:
Faure & Rey, Rambouillet, Archives Loewy, 20-21 June 1987, Lot 486 | Private collection
Air Force One 1962
Hydrofoil 1978
DF2000 1960
Skylab 1978
Day and night
Headlights 1985
Hydroglisseur
Projet de yacht
(German , b. 1884 - d. 1950)
( Colombian , b. 1932 )
( Italian , b. 1933 - d. 1963 )
( Italian , b. 1697 - d. 1768 )
(Flemish , b. 1564 - d. 1637)
( French , b. 1796 - d. 1875 )
( Spanish , b. 1881 - d. 1973 )
( American , b. 1928 - d. 1987 )