( Swedish, Attributed to 1768 - 1808 )
Porträtt av professor Eric Gustaf Göthe bärandes Vasaordens kommendörstecken på bröstet (Vasatrissan); Porträtt av professorskan Wilhelmina Albertina Göthe, née Röhl; Porträtt av majorskan Catharina Charlotta Röhl, née Hedendahl
( Danish, 1803 - 1849 )
( Swedish, 1801 - 1875 )
gouache (1); pencil on paper (2); gouache on ivory (3)
(1); 10 x 8 cm (2); and 7 x 7 cm (3)
signed and dated Carl v Plötz 1833 (1);
Provenance:
Eric Gustaf Göthe, Stockholm, därefter genom arv till sonsonen, Jägmästare och direktör Albert Göthe, Växjö, därefter genom arv till dottern, fil. dr Ingegerd Hildebrand, née Göthe, Stockholm, därefter i arv inom familjen fram till nuvarande ägare
Porträtt av professor Eric Gustaf Göthe bärandes Vasaordens kommendörstecken på bröstet (Vasatrissan); Porträtt av professorskan Wilhelmina Albertina Göthe, née Röhl; Porträtt av majorskan Catharina Charlotta Röhl, née Hedendahl 1833
Portrait of young man 1803
Portrait of young man
Portrait of man 1807
Portrait of young lady 1804
Portrait of Gustaf IV Adolf
Princess Frederika of Baden, Queen of Sweden in a black dress
(German , b. 1884 - d. 1950)
( Colombian , b. 1932 )
( Italian , b. 1933 - d. 1963 )
( Italian , b. 1697 - d. 1768 )
(Flemish , b. 1564 - d. 1637)
( French , b. 1796 - d. 1875 )
( Spanish , b. 1881 - d. 1973 )
( American , b. 1928 - d. 1987 )