( German, 1892 - 1966 )
Composition
gouache
12.20 in. (31.00 cm.) (height) by 9.06 in. (23.00 cm.) (width)
monogrammed lower right
Sans titre
Plantes paléontologiques 1928
Composition 1927
Labyrinthe 1947
Sauterelle 1952
(German , b. 1884 - d. 1950)
( Colombian , b. 1932 )
( Italian , b. 1933 - d. 1963 )
( Italian , b. 1697 - d. 1768 )
(Flemish , b. 1564 - d. 1637)
( French , b. 1796 - d. 1875 )
( Spanish , b. 1881 - d. 1973 )
( American , b. 1928 - d. 1987 )