oil on panel
24.02 in. (61.00 cm.) (height) by 19.29 in. (49.00 cm.) (width)
monogrammed HL
Skandinavisk konst, utställning nr 43, Svensk-Franska Konstgalleriet, , Stockholm 1925, katalognr 43, Hilding Linnqvist, utställning nr 68, Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm 1928, katalognr 128, Stilleben i svensk konst, utställning nr 106, Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm 1933, katalognr 103, Hilding Linnqvist, Konstakademien, Stockholm 1940, katalognr 113
Provenance:
Bankdirektör Oscar Rydbeck, Djursholm., Inköpt genom Svensk-Franska Konstgalleriet den 22 mars 1955., Därefter i arv inom familjen