( Swedish, 1891 - 1984 )
Badstranden i Falsterbo
28.74 in. (73.00 cm.) (height) by 36.22 in. (92.00 cm.) (width)
monogrammed HL
Färg och Form, 16 svenska konstnärer, Konsthallen Göteborg, oktober - november 1936, Solen strålar över den vita sandstranden i sommarparadiset Falsterbo. Solbadarna samlas på stranden och förevigas i vårt vardagliga livs sällsamma stunder. Hilding Linnqvist är konstnären bakom staffliet som fångar denna ögonblicksskildring., Hilding Linnqvist var en av våra främsta svenska naivister. Något av naivisternas signum var att skildra den okonstlade verkligheten just som den var. De såg världen med nya ögon, inspirerades av det oförstörda och fann nya skönhetsvärden där ingen annan tidigare sett dem. Samtidigt som de olika modernistiska genrena avlöste varandra på kontinenten blomstrade i Sverige en inriktning som kom att bli något av vårt lands mest genuina och uppskattade konst. Idag, ungefär hundra år efter naivismens genombrott, ser vi tydligt dess särställning inom den europeiska konsthistorien. I de svenska naivisternas krets är Hilding Linnqvist den mest komplicerade tillika den mest litteräre och han utvecklades till en överraskningarnas konstnär med särskild förmåga att se skönheten där ingen annan såg den
Provenance:
Inköpt på Färg och Form, Stockholm november 1936
Julmarknad vid Kornhamnstorg
Höst 1918
(German , b. 1884 - d. 1950)
( Colombian , b. 1932 )
( Italian , b. 1933 - d. 1963 )
( Italian , b. 1697 - d. 1768 )
(Flemish , b. 1564 - d. 1637)
( French , b. 1796 - d. 1875 )
( Spanish , b. 1881 - d. 1973 )
( American , b. 1928 - d. 1987 )