( German, 1916 - 2011 )
Liegendes Fohlen
bronze, brown patina
1.77 in. (4.50 cm.) (height) by 2.76 in. (7.00 cm.) (width) by 1.30 in. (3.30 cm.) (width)
signed verso: FRIDERUN EILERS.
Provenance:
Provenienz: Sammlung F. Victor Rolff, Burg Gut Gladbach
Mädchen mit Dackel
Pelikan
Liegendes Eselfohlen
Liegender Esel
Fohlen
(German , b. 1884 - d. 1950)
( Colombian , b. 1932 )
( Italian , b. 1933 - d. 1963 )
( Italian , b. 1697 - d. 1768 )
(Flemish , b. 1564 - d. 1637)
( French , b. 1796 - d. 1875 )
( Spanish , b. 1881 - d. 1973 )
( American , b. 1928 - d. 1987 )