( Swiss, 1888 - 1956 )
Sports d'Hiver Alpes & Jura
color lithograph
sight
signed in lithic l.r.; inscribed 'Le Novateur'
gerahmt
Flims 1935
Zermatt 1928
Reiter Mit Pferd 1942
Alpes and Jura 1935
Alpes & Jura 1933
Revue 1945
Flims / Graubünden - Grisons 1937
(German , b. 1884 - d. 1950)
( Colombian , b. 1932 )
( Italian , b. 1933 - d. 1963 )
( Italian , b. 1697 - d. 1768 )
(Flemish , b. 1564 - d. 1637)
( French , b. 1796 - d. 1875 )
( Spanish , b. 1881 - d. 1973 )
( American , b. 1928 - d. 1987 )