( Canadian, 1925 )
Orange rectangle
gouache and wax
10.00 in. (25.40 cm.) (height) by 7.99 in. (20.30 cm.) (width)
Signed and Dated 85
Provenance:
Private Collection, Ottawa
Orange rectangle 1985
Ronds rouges Dans Rond
Sans Titre 1979
Jaune Et Bleu Sur Blanc 1967
Flèches vertes 1975
(German , b. 1884 - d. 1950)
( Colombian , b. 1932 )
( Italian , b. 1933 - d. 1963 )
( Italian , b. 1697 - d. 1768 )
(Flemish , b. 1564 - d. 1637)
( French , b. 1796 - d. 1875 )
( Spanish , b. 1881 - d. 1973 )
( American , b. 1928 - d. 1987 )