( Austrian, 1754 - 1807 )
Liegender weiblicher Akt. Am Flügel
watercolor
15.16 in. (38.50 cm.) (height) by 19.69 in. (50.00 cm.) (width)
monogrammed and dated 'RK 1922' (one)
Provenance:
available in catalog
Liegender weiblicher Akt. Am Flügel 1912
Youth sleeping on rock
Sleeping youth
(German , b. 1884 - d. 1950)
( Colombian , b. 1932 )
( Italian , b. 1933 - d. 1963 )
( Italian , b. 1697 - d. 1768 )
(Flemish , b. 1564 - d. 1637)
( French , b. 1796 - d. 1875 )
( Spanish , b. 1881 - d. 1973 )
( American , b. 1928 - d. 1987 )