Carl Reinhold Callmander

( Swedish, 1840 - 1922 )

Page med dragen värja

8.66 in. (22.00 cm.) (height) by 6.50 in. (16.50 cm.) (width)

signed and dated R Callmander 80

Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Närke, Stockholm 1910, avbildad i interiör (kabinettet) sidan 83, ., Efter avslutade studier på Konstakademien reste Callmander genom änkedrottning Josefinas försorg till Antwerpen och München för fortsatta studier, 1877 återvände han och bosatte sig i Göteborg, Där utvecklade han en rik verksamhet på skilda områden och blev en av de mera framträdande gestalterna i stadens konstnärsvärld, Vid sidan av lärarverksamhet arbetade han som sekreterare och konservator för Göteborgs konstförening, Han erhöll flera beställningar på dekorativa arbeten i privata bostäder i Göteborg, bland dessa en plafond hos Pontus Fürstenberg med motiv ur sagan om Amor och Psyke, till vilken Viktor Rydberg i början av 1880-talet skrev sin bekanta dikt, Psyke, Ett annat motiv var sagan om riddarna Schack och Biljard, vilket utfördes hos J, F, Dickson efter en dikt av Karl Warburg, För Göteborgs högre realläroverks nya byggnad (invigd 1887) utförde Callmander utsmyckningen i aulan, där han på fält i rik ornamentering behandlade motiv från ungdomens lekar och idrotter, samt i vestibulen, där ämnena voro Vikingaliv, Holmgång, Under sotad ås m, fl, Dessa tillkom flera år innan Carl Larsson utförde sina väggmålningar i flickläroverket i Göteborg, vilka ofta ansetts vara de första dekorativa målningar i offentlig miljö som i nyare tid utförts i vårt land, Även ett stort antal möbler till Göteborgs flickläroverk utfördes efter Callmanders ritningar., ., Även inom den närbesläktade konstgrenen glasmåleriet blev Callmanders verksamhet av betydelse, I Göteborg fanns ett i liten skala arbetande glasmästeri, som ägdes av Magnus Lind, Hos denne började Callmander utföra kartonger till glasmålningar, och då Lind upphörde med rörelsen, bildade Callmander själv 1888 Svenska glasmåleri AB, det första i sitt slag i vårt land, Företaget har utfört en rad utsmyckningar till fönster i kyrkor, bl, a, Uppsala domkyrka (konstnären J, A, G, Acke deltog i utförandet av en del av dessa kartonger), Oskar Fredriks kyrka i Göteborg, Karlstads domkyrka samt Umeå, Gränna, Varbergs och Asmundstorps (Skåne) kyrkor, I sina glasmålningar utvecklade Callmander stor talang och arbetade huvudsakligen med valör- och rumsverkningar., ., Callmander var en av initiativtagarna till konst- och litteratursällskapet GnistanCallmander var en av initiativtagarna till konst- och litteratursällskapet Gnistan, vars namn han föreslog vid det konstituerande sammanträdet 1878, grundat efter förebild från Sällskapet Idun i Stockholm, Han lade ned stort arbete i dess nämnd och som kommissarie vid de av sällskapet ordnade konstutställningarna, I november 1894 anordnades i dess lokaler exempelvis en av de första utställningarna av August Strindbergs måleri, med Olof Sager-Nelson som medutställare, Under 1800-talet andra hälft ansåg man att det i Göteborg saknades ett forum för konsten, Tanken på ett konstpalats föddes och på initiativ av Gnistan bildades aktiebolaget Valand, vars störste donator var Pontus Fürstenberg.

Provenance:

Friherre Gustaf Åkerhielm af Margretelund (1867-1927), Dylta bruk, Närke,därefter i arv till hans dotter Eva Åkerhielm af Margretelund (född 1893), g.m,Carl Evald Leijonmarck (född 1889),därefter i arv till deras son Carl Leijonmarck (född 1908)

(German , b. 1884 - d. 1950)

( Colombian , b. 1932 )

( Italian , b. 1933 - d. 1963 )

( Italian , b. 1697 - d. 1768 )

(Flemish , b. 1564 - d. 1637)

( French , b. 1796 - d. 1875 )

( Spanish , b. 1881 - d. 1973 )

( American , b. 1928 - d. 1987 )