( Swedish, Attributed to 1768 - 1808 )
Porträtt av professor Eric Gustaf Göthe bärandes Vasaordens kommendörstecken på bröstet (Vasatrissan); Porträtt av professorskan Wilhelmina Albertina Göthe, née Röhl; Porträtt av majorskan Catharina Charlotta Röhl, née Hedendahl
( Danish, 1803 - 1849 )
( Swedish, 1801 - 1875 )
gouache (1); pencil on paper (2); gouache on ivory (3)
(1); 10 x 8 cm (2); and 7 x 7 cm (3)
signed and dated Carl v Plötz 1833 (1);
Provenance:
Eric Gustaf Göthe, Stockholm, därefter genom arv till sonsonen, Jägmästare och direktör Albert Göthe, Växjö, därefter genom arv till dottern, fil. dr Ingegerd Hildebrand, née Göthe, Stockholm, därefter i arv inom familjen fram till nuvarande ägare
Porträtt av professor Eric Gustaf Göthe bärandes Vasaordens kommendörstecken på bröstet (Vasatrissan); Porträtt av professorskan Wilhelmina Albertina Göthe, née Röhl; Porträtt av majorskan Catharina Charlotta Röhl, née Hedendahl 1833
A pair of portraits of a married couple
Selbstbildnis des Künstlers mit Malerkappe
Christian VIII (1786-1848), King of Denmark 1839-1848, seated on red upholstered chair, in blue coat, wearing orders including the breast-star of the Order of the Elephant
Portrait of King Christian VIII of Denmark 1840
Portrait of Prince Christian Frederik
(German , b. 1884 - d. 1950)
( Colombian , b. 1932 )
( Italian , b. 1933 - d. 1963 )
( Italian , b. 1697 - d. 1768 )
(Flemish , b. 1564 - d. 1637)
( French , b. 1796 - d. 1875 )
( Spanish , b. 1881 - d. 1973 )
( American , b. 1928 - d. 1987 )