( Austrian, 1929 - 2012 )
Seelenreigen (2-Parts)
aluminium relief
d. ca. 13 cm each
Each are monogrammed and dated on the lower right: AD 72
Provenance:
from an austrian collection
Seelenreigen (2-Parts) 1972
Matrix of Universe 1991
Europaplastik 1994
(German , b. 1884 - d. 1950)
( Colombian , b. 1932 )
( Italian , b. 1933 - d. 1963 )
( Italian , b. 1697 - d. 1768 )
(Flemish , b. 1564 - d. 1637)
( French , b. 1796 - d. 1875 )
( Spanish , b. 1881 - d. 1973 )
( American , b. 1928 - d. 1987 )