( German, 1891 - 1960 )
Selbstbildnis
20.00 in. (50.80 cm.) (height) by 18.50 in. (47.00 cm.) (width)
Monogrammed and dated lower left: AK 20
Subtle craquelure
Portrait of a Woman 1930
Terrasse
Springerin
Gesicht
Sitzende
Boxers
Boxer 1920
(German , b. 1884 - d. 1950)
( Colombian , b. 1932 )
( Italian , b. 1933 - d. 1963 )
( Italian , b. 1697 - d. 1768 )
(Flemish , b. 1564 - d. 1637)
( French , b. 1796 - d. 1875 )
( Spanish , b. 1881 - d. 1973 )
( American , b. 1928 - d. 1987 )