( Russian, 1899 - 1986 )
Composition abstraite
collage and gouache
8.86 in. (22.50 cm.) (height) by 7.09 in. (18.00 cm.) (width)
monogrammed 'WG' and dated '1928', l.c.
Composition abstraite 1928
Composition 1953
La neige 1968
La ville 1958
Composition abstraite 1949
Jeu de palissades 1957
Ruines avec personnages 1945
Panneau décoratif
(German , b. 1884 - d. 1950)
( Colombian , b. 1932 )
( Italian , b. 1933 - d. 1963 )
( Italian , b. 1697 - d. 1768 )
(Flemish , b. 1564 - d. 1637)
( French , b. 1796 - d. 1875 )
( Spanish , b. 1881 - d. 1973 )
( American , b. 1928 - d. 1987 )