frame: 68 x 56 cm.
monogrammed and dated 'PS -03'
Slight scratches. Framed.
(Troligen) Konstnärshuset, Stockholm, "Erik Hedberg, Wilhelm Smith och Pelle Swedlund: separatutställning i Konstnärshuset", 1905, kat. nr. 68 ”Gård i Chioggia (vinterkväll)”.
(Troligen) Konstnärshuset, Stockholm, "Erik Hedberg, Wilhelm Smith och Pelle Swedlund", 1906, kat. nr. 52 ”Gård i Chioggia (vinterkväll)” eller kat.nr. 53 ”Gård i Chioggia (septemberkväll)”.
Konstnärshuset, Stockholm, "Erik Hedberg, Wilhelm Smith och Pelle Swedlund: separatutställning i Konstnärshuset", 1912, under Chioggia, kat. nr. 47 ”Gatmotiv (kväll), 1903”.
Provenance:
Gustaf Swedlund, konstnärens bror, därefter genom arv till 1988.
Christie's, London, Scandinavian pictures, drawings, prints and sculpture, 24 Mars 1988, kat. nr. 236.